wiejska rada

Jak czyścić komin

Zbliża się sezon grzewczy więc każdy właściciel kominka coraz częściej bije się z myślami: czyścić komin czy nie czyścić. Zaglądanie do środka niestety  nie daje odpowiedzi na to egzystencjonalne pytanie bo w kominie jest tak ciemno, że nic nie widać. Jednak, dla tych co widzą szklankę do połowy pełną, wersja brzmi: w kominie widać ciemność, czarną otchłań kosmosu, bądź wielką czarną dziurę. Co oczywiście nadal nie daje odpowiedzi na pytanie czyścić czy nie czyścić.IMG_8623Czyszczenie komina to czynność, którą można wykonać na trzy różne sposoby.

  1. Pierwszy – najprostszy i wręcz kultowy sposób to spuszczenie na sznurku do komina młotka.
  2. Drugi – trochę trudniejszy to spuszczenie na sznurku do komina cegły.   Ten sposób jest o tyle kłopotliwy, że nie zawsze pod ręką mamy cegłę.
  3. Trzeci – najtrudniejszy sposób to … Trzeba usiąść przed komputerem, w wyszukiwarce wpisać „kominiarz” + nazwę swojego większego miasteczka koło swojej wsi. Wśród wyników wyszukiwania trzeba wybrać jedną z witryn na której trzeba znaleźć zakładkę „kontakt”. Nadążacie? Ok, jak już mamy numer telefonu to będzie z górki. Kolejny i ostatni krok to wybranie numeru telefonu na klawiaturze, czekanie na sygnał i jak się odezwie głos w słuchawce trzeba powiedzieć „Dzień dobry, Pan kominiarz?”

IMG_8618P1090258IMG_8617Gdy już uda nam się umówić z kominiarzem to korzyści z takiego spotkania będą bezcenne. Przede wszystkim, dzięki użyciu fachowego sprzętu  i doświadczeniu możemy dowiedzieć się, że nasz komin jest czysty. Młotek i cegła nam tego nie powie. Gdy palimy w prawidłowy sposób możemy uniknąć pożarów sadzy. Im więcej sadzy znajduje się w kominku, tym więcej uwalnia się gazów, a spalanie staje się mniej ekologiczne. Drewno opałowe musi być sezonowane i suche bo im mniej dymu — tym mniej sadzy i łatwiej ją usunąć.

Koszt usługi mistrza kominiarskiego to od 100 do 150 zł. Wydawałoby się, że gdy chodzi o sprawy życia i śmierci, taka inwestycja raz w roku to pikuś, ale jednak nie dla wszystkich. Pan kominiarz opowiadał, że słabo jest ze świadomością. Dlatego nazwa jego firmy ma misję edukacyjną 🙂 IMG_8622

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz